Hydroponické pěstování je moderní způsob pěstování okrasných rostlin, který je vysoce dekorativní, čistý a hygienický. Tento způsob je zvláště vhodný do veřejných prostor, bank, hotelů nebo nemocnic. Podstatou hydroponického pěstování je pěstování rostlin bez půdy v živném roztoku, kde upevňovací funkci plní expandovaný jílový granulát keramzit.
Rostliny určené pro hydroponické pěstování dovážíme od předních nizozemských pěstitelů. Většina rostlin je pěstována od počátku v keramzitu a živném roztoku. Hydroponické rostliny se pěstují v tzv. vnitřních pěstebních nádobách v keramzitu a živném roztoku, v pěstební nádobě je vylisovaný prostor pro vodoznak a celou sestavu pak kompletuje vnější okrasná vodotěsná nádoba. Hydroponické pěstování tak nabízí estetické i praktické řešení pro interiérovou zeleň.
Princip hydroponického pěstování
- Rostliny se pěstují v živném roztoku bez substrátu.
- Kořeny rostlin jsou fixovány v expandovaném jílovém granulátu – keramzitu.
- Vnitřní pěstební nádoba s keramzitem a rostlinou je umístěna v okrasné vodotěsné nádobě.
- Vodoznak ukazuje hladinu živného roztoku a pomáhá s optimální zálivkou.
Přemýšlíte o hydroponickém pěstování svépomocí? Podívejte se na nabídku našeho e-shopu!
Hydroponické pěstování názorně
- 1
Dekorativní nádoba, vodotěsná pro vložení pěstební nádoby s rostlinou, nebo více rostlin u velkých nádob.
- 2
Keramzit (jíl expandovaný při vysokých teplotách) – fixuje rostlinu (náhrada půdy). Z povrchu keramzitu rostliny přijímají vodu a živiny..
- 3
Pěstební nádoba, v které jsou rostliny zasypány keramzitem, s otvorem pro vodoznak.
- 4
Silná zdravá rostlina vhodná pro hydroponické pěstování
- 5
Vodoznak, který ukazuje hladinu živného roztoku.
- 6
Speciální živný roztok, který připravujeme buď ředěním tekutých hnojiv a přidáváme ho při každé zálivce, nebo k rostlinám dávkujeme iontovýměnné hnojivo LEWATIT HD50, které zajistí výživu až po dobu 6 měsíců.
Zálivka podle vodoznaku
Významným pomocníkem při zálivce hydroponicky pěstovaných rostlin jsou ukazatele stavu vody tzv. vodoznaky, které ukazují hladinu živného roztoku. Rostlinu zaléváme po celém povrchu substrátu zpravidla jednou za 10 – 14 dní, když ukazatel hladiny vodoznaku klesne na minimální hodnotu. Frekvence zálivky a množství zálivkové vody se odvíjí od typu rostliny, velikosti nádoby a vlastnostech interiéru – teplotě, vzdušné vlhkosti a světelných podmínkám. Rostlinám prospívá kolísání hladiny v nádobě. Důležité je rozlišovat také nároky rostlin na vodu, které se druh od druhu liší.
Vodoznak existuje v několika velikostech dle použité nádoby. Každý vodoznak je opatřen stupnicí s hodnotami minimum, optimum, maximum a jejich mezihodnoty. Plovák, který stoupá spolu s doplňovanou vodou ukazuje stav hladiny vody v nádobě. Na každém vodoznaku najdeme také čísla od 1 do 12, které pomocí krytu vyznačují čtvrtletí, na které máme přihnojeno dlouhopůsobícím iontovýměnným hnojivem.